Pondělí, Únor 19, 2018
   
Text

Vyhledávání AJAX

ZBK JmK ČR

MČR IZS - Zastoupené organizace

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

images

Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje ČR byla u začátků záchranářské kynologie v České republice, potažmo v bývalém Československu. Tato organizace byla založena v roce 1975 a od té doby funguje nepřetržitě již 36 let.

Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje ČR je občanské sdružení zabývající se výcvikem a používáním záchranných psů v pátrání po pohřešovaných lidech. Ať už jde o prohledávání neprostupného terénu, jako je les apod., ale především prohledávání sutin budov zřícených z důvodu přírodních nebo průmyslových katastrof. Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje ČR byla u začátků záchranářské kynologie v České republice, potažmo v bývalém Československu. Tato organizace byla založena v roce 1975 a od té doby funguje nepřetržitě již 36 let. Původně byla součástí Svazu záchranných brigád kynologů ČR, ale v roce 1998 brigáda ze svazu vystoupila a od té doby funguje jako samostatný subjekt. V současné době je členem Mezinárodní záchranářské organizace IRO a rovněž patří mezi složky Integrovaného záchranného systému ČR.

Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje ČR má poměrně úzkou členskou základnu (33 členů v roce 2011), přičemž členové pocházejí z různých částí České republiky (Brno, Praha, Ostrava, Zlín). Proto je organizace společného cvičení brigády velmi náročnou akcí jak z pohledu organizace, tak financí. Naší prioritou je ale především praktická upotřebitelnost našich psů. To znamená, že máme velký zájem o co největší a nejsmysluplnější využití vycvičených záchranářských psů při pátracích akcích v rámci IZS ČR. V dnešní době máme tři atestované psovody, dalších pět je evidováno v databázi žadatelů o atest IZS. Vedle praktického využití psů při záchranných akcích, se s úspěchem účastníme různých soutěží, především Mistrovství světa IRO a Mistrovství psovodů IZS ČR. Mezi největší úspěchy z posledních let patří 1. místo Lenky Vlachové ve sutinovém speciálu na Mistrovství světa IRO v roce 2005, dále úspěchy Ivety Matzenauerové ve stopařském speciálu MS IRO (1. místo v roce 2009 a 2. místo v roce 2011), třetí místo Ivy Lžičařové rovněž ve stopařském speciálu v roce 2010. Velice si ceníme umístění Kristýny Schnablové v kategorii sutin, kdy v letech 2010 a 2011 dosáhla nejlepších výsledků ze zúčastněných psovodů z ČR – 10. místo.

Samostatnou kapitolou v činnosti Záchranné brigády kynologů Jihomoravského kraje ČR je „Mistrovství České republiky záchranných psů, psovodů Integrovaného záchranného systému ČR“, které bylo poprvé pořádáno ZBK JmK ČR v roce 2005, pod záštitou IZS ČR. Splnil se tak velký sen tehdejšího vedoucího ZBK JmK ČR pana Zdeňka Katolického uspořádat Mistrovství České republiky záchranných psů pro psovody všech organizací zabývající se výcvikem záchranných psů v České republice. V následujících letech byly upraveny a sjednoceny propozice soutěže, přičemž v roce 2011 se bude konat již sedmý ročník této soutěže. Právem se ZBK JmK ČR považuje za zakladatele této pro kynology-záchranáře výjimečné a úspěšné akce. Podrobnější informace o ZBK JmK ČR najdete na www.zbkjmkcr.cz.

 

Translation

Czech English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish

Partneři:


Projekt SAR System CZ

Informační portál a informační systém pro SAR (Search and Rescue) složky integrovaného záchranného systému vzniká pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

                         

Prohlášení

Důležité: Informace, uveřejněné na tomto portálu z jiných zdrojů, slouží výhradně pro účely zpravodajství o aktuální události týkající se pátracích a záchranných akcí a nejsou nijak využity k výdělečné činnosti.

Přihlášení uživatele