Neděle, Duben 22, 2018
   
Text

Vyhledávání AJAX

GINA - Geographical INformation Assistant

Články - Informační systémy

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

ginaGINA představuje inovativní softwarový systém pro mobilní zařízení, umožňující navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací. Svými vlastnostmi je předurčen pro záchranářské týmy, expedice a jiné skupiny operující v extrémních podmínkách.

 

 

 

Moderní technologie

Základ našeho systému tvoří klientské stanice v podobě mobilních zařízení s vestavěnou GPS navigací (nebo s GPS přídavným modulem). V současné době tomuto popisu nejlépe odpovídají osobní komunikátory PDA. Naším cílem je využít potenciálu těchto zařízení a zvýšit tak jejich využitelnost při efektivní záchraně lidských životů.

 

Gina technologie

 

Zvýšení bezpečnosti osob

Systém GINA umožňuje pomocí GPS modulu lokalizovat polohu zařízení. Podporuje tak orientaci v neznámém prostředí, a zároveň umožňuje udržovat vizuální kontakt na mapě s ostatními členy týmu. Tyto informace jsou neocenitelné pro případy nouze, kdy dojde ke ztrátě spojení se skupinou v neznámé či nebezpečné oblasti.

 

Týmová komunikace

Jedním ze základních požadavků týmové koordinace je nepřetržitá výměna informací. Každý člen týmu používající naše zařízení může okamžitě kontaktovat své týmové kolegy, a to buď prostřednictvím kresby na displeji, krátké textové zprávy nebo fotografie z vestavěného fotoaparátu zařízení. Vložené informace jsou ihned zobrazeny všem členům skupiny.

 

gina system

 

Elegantní způsob výměny geografických informací

Kombinace mapových podkladů, geografické polohy a snadný způsob zadávání informací pomocí dotekového displeje - to vše v zařízení, které se vejde do kapsy. Díky možnosti kreslit do právě zobrazované mapy, lze systém použít pro zaznamenávání geograficky významných bodů či míst, jako např. právě prohledávaná oblast nebo překážky na komunikaci.

 

Nezávislost mapových podkladů

Výhoda našeho systému spočívá v možnosti zobrazení a kombinace libovolného mapového podkladu. Záchranný tým si může zvolit typ mapy je pro daný úkol nejvhodnější. GINA umožňuje i dynamické vkládání dalších mapových podkladů během mise, např. při přesunu týmu do nové oblasti.

 

Integrace záchranných složek

Naším cílem je umožnit propojení všech záchranných skupin, které se na daném místě vyskytují. Projekt počítá se zapojením hasičů, policistů či záchranářských psů. Psům, kteří prohledávají rozsáhlá nebo těžko dostupná místa, je možné na tělo připevnit miniaturní GPS čipy a prohledanou oblast následně zavést do systému.

Veškeré informace, které jsou z klientů ukládány do globální databáze, jsou přístupné krizovému štábu. Ten může nad daty provádět různé analytické výpočty, jako např. sledovat rozlohu prohledané oblasti, či provádět plánovaní nadcházejících akcí. Systém může být vhodný i pro odesílání krátkých zpráv právě operujícím jednotkám. Díky tomu mohou záchranářské práce probíhat pod jednotným velením (řízením) a dosahovat tak vysoké efektivity při záchraně životů.

 

Požadavky na PDA:

Windows Mobile

GPS modul pro určení polohy

GPRS pro přenos dat (stahování map, ukládání vrstev, připojení do skupiny) z toho vyplývající, musí být vložená SIM karta

 

Software je testován na těchto zařízeních:

Motorola MC55

HTC Touch Diamond 2

HTC Touch 2

 

 

blog comments powered by Disqus

Projekt SAR System CZ

Informační portál a informační systém pro SAR (Search and Rescue) složky integrovaného záchranného systému vzniká pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

                         

Prohlášení

Důležité: Informace, uveřejněné na tomto portálu z jiných zdrojů, slouží výhradně pro účely zpravodajství o aktuální události týkající se pátracích a záchranných akcí a nejsou nijak využity k výdělečné činnosti.

Přihlášení uživatele