Pondělí, Únor 19, 2018
   
Text

Vyhledávání AJAX

Stačí prolomit ledy...

Články - Záchranná kynologie

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

patrani hradek

Nezbytnost spolupráce jednotlivých složek integrovaného záchranného systému se ukázala v plné kráse koncem října na severu Čech. Při pátečním pátrání po ztraceném J. K. (3) v Hrádku nad Nisou byli rovněž masivně nasazeni záchranářští psi. Velkou měrou tak přispěli k prohledání rozsáhlých ploch a objektů. Jak je patrné, když se chce, spolupráce v rámci IZS funguje velmi efektivně.

Ve čtvrtek 21. 10. odpoledne, něco málo po čtvrt na pět, se obrátila na policii s prosbou o pomoc zoufalá mladá matka. Pohřešovala svého tříletého syna. Policie zahájila pátrání okamžitě. Zhruba o půl hodiny později již bylo Policií ČR vyrozuměno operační středisko HZS Libereckého kraje. Navíc se do pátrání neprodleně zapojili dobrovolní hasiči, Český červený kříž a jen co to bylo možné, vzlétl vrtulník s termovizí. Kolem sedmé hodiny večerní se informace o pátrání objevila v mediích. Jak vidno, na severu vědí, že zahálet se nevyplácí.

Deset minut před osmou hodinou večerní jsem coby atestovaný psovod přijal textovou zprávu o vyhlášení pohotovosti od Františka Schejbala, velitele SDH Hejnice, jež se věnuje především výcviku záchranných psů. Ve 22:50 mi byl telefonicky potvrzen výjezd a o sedmnáct minut později jsem vyrazil z Rokycan do 230km vzdáleného Hrádku nad Nisou.

Zpočátku sice policie pochybovala o potřebnosti povolání dalších kynologů, na místě měla totiž svého policejního psovoda, ale po vzájemné diskusi názor změnila a mašinérie se mohla rozběhnout. Jakmile se prolomily ledy, které v této sféře celorepublikově dlouhodobě panují, spolupráce všech složek klapala velmi dobře a i vnímání nás coby dobrovolných psovodů bylo bezproblémové a jistě stouplo zase o stupeň výš.

Ke skupině záchranářů prohledávajících bývalou továrnu a její okolí jsem se připojil v půl druhé ráno. Celkem bylo v noci nasazeno deset psů, včetně Horské služby. Noční práce byly ukončeny zhruba třicet minut po čtvrté s negativním výsledkem. Následoval odpočinek a na 8:00 byla naplánovaná porada velitelů. Během dopoledne se na místo sjížděli další atestovaní psovodi, které kontaktovalo Generální ředitelství HZS. Při dopoledním nasazení jsme s psovody PČR a Horské služby prohledávali pole, louky, remízky a lesy. To už byly na místě dvě desítky psů (SDH Hejnice, Horská Služba, MP Praha, SZBK) a další na střídání přijížděli. Pátrání bylo ukončeno zhruba v půl třetí nalezením pohřešovaného potápěči Českého červeného kříže, bohužel již utonulého.

mapa pes

 

Velitel opatření plk. Mgr. Pavel Finkous byl dle svých slov s pozvanými psovody spokojen, poděkoval a ujistil nás, že na další případný zásah nás opět povolají. Myslím, že byly položeny pevné základy pro další spolupráci. Samozřejmě nějaké drobné nedostatky se v organizaci vyskytly, ale díky vzájemné komunikaci a diskusi nad volbou vhodné taktiky mezi velitelem opatření a velitelem kynologické skupiny, se je dařilo rychle odstraňovat. Díky využití záchranných kynologických týmů, které se věnovali prohledávání velkých a nepřehledných ploch a objektů, mohly být další síly upřeny na jiná místa pro psy nevhodná a pohřešovaný tak mohl být v relativně krátké době nalezen.

 

blog comments powered by Disqus

Projekt SAR System CZ

Informační portál a informační systém pro SAR (Search and Rescue) složky integrovaného záchranného systému vzniká pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

                         

Prohlášení

Důležité: Informace, uveřejněné na tomto portálu z jiných zdrojů, slouží výhradně pro účely zpravodajství o aktuální události týkající se pátracích a záchranných akcí a nejsou nijak využity k výdělečné činnosti.

Přihlášení uživatele