Pondělí, Únor 19, 2018
   
Text

Vyhledávání AJAX

PÁTRÁNÍ PSOVODŮ PO ANIČCE

Články - Záchranná kynologie

Hodnocení uživatelů: / 12
NejhoršíNejlepší 

patrani anna janatkovaV sobotu od 20.00 hod jsme byli na žádost rodiny nasazeni v Praze na plošném pátrání po Aničce. Prohledávali jsme oblast s lesy, křovisky, opuštěnými budovami a se zahrádkářskou kolonií. Nasadili jsme Armina a střídali ho s Connie podle únavy psů. V rojnici nám pomáhal Jindra Kettner a hasiči z Písku. Práci jsme ukončili v neděli po páté hodině ráno.

 

Dnes mi volali novináři a zjišťovali spousty informací o celkovém pátrání v terénu po Aničce. Chtěla bych touto cestou říct, že jsem se necítila zrovna dobře při této umělé popularizaci mé osoby. Je nespočet jiných osob z řad Policie a dobrovolníků, které pátrali a pátrají po Aničce mnohem intenzivněji než já a moji psi. Za sebe děkuji naprosto všem, kteří nabídli svoji pomoc a tím myslím i psovody, kteří cvičí záchranné psy a hledali Aničku spolu s Policií celý čtvrtek. Dělám rozhovory s novináři proto, že doufám a věřím tomu, že média pomohou zlepšit spolupráci Policie s ostatními složkami, které se specializují na plošné vyhledávání. Doufám, že jednotliví policisté si konečně prostudují Katalog typových činností IZS (Záchrana pohřešovaných osob - pátrací akce v terénu STČ 07/IZS) z 1.7.2007, ve kterém se mimo jiné uvádí:

…Využitelné síly a prostředky - …psovodi se psy ostatních složek IZS, kteří jsou držiteli kynologických atestů MV se specializací k vyhledávání,…

patrani anna janatkova

Doufám, že se Policie z médií konečně dozví, že ne báňská služba, že ne dva psovodi ze Slovenska, ale že desítky psovodů atestovaných Ministerstvem vnitra (pod které policie také spadá), jsou stále v ČR připraveny hledat kohokoliv, v jakémkoli počasí a v kteroukoli denní i noční dobu. A nejen připraveni, jsou k tomu předurčeni svojí specializací a atestací.

 


 

Rád bych ještě shrnul základní body ohledně výše zmíněných atestovaných psovodů Ministerstva vnitra a informací o tom, že Policie dělá vše při prohledávání terénu:

  • systém atestací Ministerstva vnitra pod GŘ-Hasičského záchranného sboru ČR je unikát ní v tom, že z celé republiky rekrutuje aktuálně 27 nejlepších z asi 500 psovodů ze všech dobrovolných organizací i složek státu, kteří se výcviku záchranných psů věnují. Je to nejtěžší zkouška v ČR, kdy psi musí prohledávat terény o ploše 40.000 m2. Zkouška platí pouze 2 roky, čímž zajišťuje neustálou připravenost a kvalitu těchto psů. Při srovnání úrovně těchto psů se vzděláním lidí můžeme říct, že se jedná o vyšší než vysokoškolské vzdělání. Základní škola jsou vstupní zkoušky, střední škola – zkoušky prvního a druhého stupně, vysoká škola – účast na vrcholových akcích a závodech, doktorát – atestace MV, profesura – 10 psů pro Mezinárodní záchranné operace (dále MZO) – jedním z těchto psovodů je i Veronika Zemanová. I v řadách Policie ČR je aktuálně jeden psovod se psem, který má tuto atestaci platnou. Oproti 26 psovodům a specialistům z jiných složek IZS, které PČR často vůbec nepovolává.
  • Atestace jsou rozděleny na dvě oblasti:
    • sutinové vyhledávání – výborná spolupráce s hasiči,
    • plošné vyhledávání – Policie bohužel nespolupracuje v rámci integrovaného záchraného systému a nerespektuje možnosti nasazení specialistů na pátrací a záchranné akce.

Několik případů z minulosti:

1.      2003 – Trutnov – Vít kalousek – tělo tříletého chlapce nalezeno až třetí den ve větší vzdálenosti, než prohledávaný terén do pěti kilometrů od domova.
SAR po česku aneb Bez štěstí a náhody to zatím nejde + další případy

2.      2006 – Olomouc – Matěj Chrástecký – pátrání po pětiletém chlapci, který vypadl za jízdy z vlaku. Nenasazeni atestovaní psovodi MV.
SMUTNÁ VIZITKA POLICEJNÍ PRÁCE

3.      2007 – Žďár na Sázavou – pohřešovaná z léčebny dlohodobě nemocných – po několika hodinách nalezena živá díky dobrovoným hasičům. Závěry – nedostatečná informovanost PČR o možnostech nasazení záchranných psů, policejní pes 3 metry od osoby, nedostatečný okruh prohledávání, další podrobnosti ve zprávě. Nenasazeni atestovaní psovodi MV.
Pátrání  po pohřešovaných osobách v podání  Policie ČR
Při pátrání v tom policisté nemusí být sami!

4.      2009 – Boskovice – šestačtyřicetiletý muž – pohřešován od 15. listopadu, nepovolány další složky IZS, kynologové pouze na žádost rodiny v omezeném počtu. Smrt nastala až 18. listopadu v ranních hodinách, kdy odpoledne bylo nalezeno tělo. Nenasazeni atestovaní psovodi MV v rámci IZS.
Hledání pohřešované osoby Boskovice
Psi svoji práci umí... A lidé?

5.      2009 – Praha – Bohuslav Jakl – pacient nemocnice Na Bulovce, který umrzl na stráni vedle této nemocnice. Pohřešován od 1. prosince, do pátrání zapojeni dobrovolníci díky rodině a kampani na sociální síti Facebook. Nebyli nasazeni speciálně vycvičení psi MV, nalezen 12. prosince. Nenasazeni atestovaní psovodi MV.
Pacient z Bulovky umrzl na stráni vedle
Facebook – Hledáme Bohouše

6.      2009 – Jablonec nad Nisou – Ladislav Flekna – pátrací akce prováděna samostatně PČR, ukončeno v noci. Ráno pohřešovaný nalezen, neposkytnuta první pomoc, zemřel při převozu do nemocnice. Nenasazeni atestovaní psovodi MV.
Smrt pod dohledem policie: Stačilo říct horské službě!
Policie reaguje na články v Blesku

7.      2010 – Hrádek nad Nisou – paní Z.R. – pohřešována 12. a 13. ledna, nalezena mrtvá. Nevyužito dalších složek IZS ani SMS infokanálu města.
Stanovisko města k hledání pohřešované osoby v lednu 2010

8.      2010 – Hradec nad Moravicí – ztracený voják – pohřešován od 2. února, nasazeny desítky policistů i vojáků, nenasazeni psi MV, kteří mohou hledat i v noci, prohledán úsek asi 30 kilometrů. 23. března  - cvičení asi 400 policistů, vojáků, hasičů a dalších záchranářů, opět bez záchranných psů, osoba nenalezena. 26. března nalezeno tělo, voják zemřel na následky vyčerpání a mrazu. Nenasazeni atestovaní psovodi MV ani při jedné z akcí.
Tma přerušila pátrání po ztraceném vojákovi na Opavsku
Stovky záchranářů hledaly na Opavsku tělo vojáka, který zmizel v lednu
Policie našla po dvou měsících na Opavsku tělo ztraceného vojáka
Ztraceného vojáka zase nehledali záchranářští psi

9.      2010 – obec Pazderny na Sedlčansku – pátrání po muži s těžkýni depresemi. Tělo nalezeno až čtvrtý den po nasazení záchranných psů, dobrovolníky kontaktovala sama rodina. Nenasazeni atestovaní psovodi MV v rámci IZS.
Dobrovolní záchranáři – kynologové opět nebyli povoláni

... a další případy, o kterých se ovšem ani nedozvíme.

V případě pátrání po Anně Janatkové a vzhleden k rozloze terénu min. 3,5 km2, by bylo zapotřebí minimálně 20 těchto speciálně vycvičených psů. Jen deset z nich mohlo okamžitě pomoci, jelikož končili klasifikační cvičení USAR odřadu v Ostravě podle pravidel INSARAG pod záštitou OSN. Jak bylo zmíněno výše, v ČR máme 27 takovýchto specialistů na vyhledávání v plochách, které policie nevyužívá. Ba co víc, policie si plete složky ve vlastním resortu s „báňským úřadem“ a zve kynology ze Slovenska.

Práce Policie ČR si nesmírně vážím, ovšem v oblasti pátrání po pohřešovaných osobách v terénu je situace stále bohužel stejná jako před sedmi lety. Postižené osoby a rodiny jsou odkázány na nejednotný postup při těchto akcích. Prohledávání terénu se za tmy v podání Policie přerušuje, psi jsou nasazováni velice sporadicky nebo v nedostatečném počtu a taktéž spolupráce v rámci IZS závisí na zkušenostech velitele opatření a praxi v jednotlivých krajích. Pohřešovaný tak může mít štěstí nebo naopak smůlu na to, v kterém kraji se ztratí a to je dle mého názoru neakceptovatelné.

 

blog comments powered by Disqus


Projekt SAR System CZ

Informační portál a informační systém pro SAR (Search and Rescue) složky integrovaného záchranného systému vzniká pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

                         

Prohlášení

Důležité: Informace, uveřejněné na tomto portálu z jiných zdrojů, slouží výhradně pro účely zpravodajství o aktuální události týkající se pátracích a záchranných akcí a nejsou nijak využity k výdělečné činnosti.

Přihlášení uživatele