Pondělí, Únor 19, 2018
   
Text

Vyhledávání AJAX

Psi svoji práci umí... A lidé?

Články - Záchranná kynologie

Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

psovodiŽe psí čich umí a může zachraňovat lidské životy, to je všeobecně známé. Ale jak ukazuje skutečný příběh starý jen několik týdnů, zdá se, že toho lidé neumí využívat. Nebo nechtějí?

Byla to obyčejná listopadová neděle. Šestačtyřicetiletý muž z Boskovic po ránu vyrazil do blízkého obchodu pro noviny s tím, že se cestou trochu projde. Jeho žena začala připravovat nedělní oběd. Jenže manžel se během dopoledne nevracel. „Bylo to blízko, nebral si s sebou ani mobil. Až do oběda jsem byla v klidu, ale pak jsem dostala pocit, že se něco stalo,“ popisuje osudné hodiny žena, říkejme jí Pavla. Svého manžela začala kolem oběda hledat sama. Její muž pracoval jako strojařský mistr v nedaleké továrně a v poslední době měl zdravotní problémy. Prodělal operaci očí a ta nedopadla dobře. Přidaly se i problémy v zaměstnání, a muž začal trpět depresemi, se kterými se léčil.

Pavla začala mít zlé tušení, a tak kolem čtvrté odpoledne požádala o pomoc při pátrání své přátele a rodinu. Když ani to nevedlo k úspěchu, kolem osmé večer se obrátila na policii.  „Vyslechli mě. V noci se pak u mě stavili, jestli se manžel nevrátil. Už v tu neděli jsem se ptala, jestli nemohou nasadit do pátraní psy,“ popisuje Pavla s tím, že jedinou aktivitou, o které ví, že ji policie v neděli večer vyvinula bylo, že obvolali blízké nemocnice a autem objeli okolí.

Pondělí

Druhý den ráno se policisté znovu zastavili u Pavly doma, zda-li se její muž přece jen nevrátil. „ Musela jsem do práce. Kolem desáté mi to ale nedalo, a odešla jsem z práce muže hledat. Zastavila jsme se i u místního psychotronika. Od něj jsem šla k lesu, kde jsme si mysleli, že by manžel mohl být. Čekala jsem, že u lesa najdu policii v plné práci. Ale bylo tam pusto. Byla jsem z toho v šoku, tak jsem jim hned volala, proč nic nedělají.“ Sama se svými přáteli pak začala pročesávat les. „Kolem jedenácté přijela k lesu dvě auta. Asi tak osm lidí a jeden pes na vodítku. A začali ten kus lesa pročesávat. My jsme tedy šli z druhé strany. Kolem třetí odpoledne skončili a odjeli. My jsme hledali asi tak do pěti.“

Během odpoledne jeden z rodinných přátel přišel s tím, že existují nějací kynologičtí záchranáři. Přes známé se na nakonec rodině večer podařilo sehnat kontakt na jednu z brněnských záchranářských organizací. „Paní mi říkala, že by je měla správně do akce povolat policie. Přestože je policie nepovolala, přijeli kolem jedenácté večer a asi tři hodiny prohledávali les. Nad ránem odjeli,“ vzpomíná Pavla. Rodina a známí se dohodli, že druhý den budou pokračovat.

Úterý

V úterý to bylo osmačtyřicet hodin, co pohřešovaný muž odešel z domu. Kalendář ukazoval státní svátek 17. listopad. Ten den ráno se policisté zastavili opět u rodiny a oznámili přítomným, že měl přiletět pátrat vrtulník, ale nedorazí, neboť je špatné počasí. „My jsme pokračovali v prohledávání lesa a blízké chatové oblasti. Kynologové přijeli a hledali také. Byl výborní, moc nám pomohli“. Přátelé pohřešovaného muže a psovodi pátrali až do podvečera. „Pak jsme to ukončili, byli jsme všichni už strašně moc unavení. Veškerou aktivitou policie, kterou jsme ten den zaznamenali, bylo to, že jsme viděli do lesa vjet jedno auto. Jinak nedělali celý den nic. Zato kynologové byli úžasní. Naprosto nechápu, proč police, která jinak nic nedělala, záchranáře nepozvala,“ pokládá si otázku manželka pohřešovaného člověka.

Středa

Kalendář se přehoupl do dalšího, třetího dne, kdy muž  zmizel. Pro Pavlu police přijela kolem osmé ráno s tím, že konečně má přiletět vrtulník. Ten opravdu opravdu v průběhu dopoledne dorazil.  Teprve s příletem stroje začala znatelnější policejní akce. Jenže od okamžiku, kdy policie dostala první zprávu o zmizení, uběhlo dva a půl dne. Více než šedesát hodin v polovině listopadu. Policisté se při hovoru ani příliš netajili tím, že již hledají spíše tělo, než člověka.

 

Iva Šebková, tisková mluvčí Policie ČR, územní odbor BlanskoJak hodnotíte tuto pátrací akci?
Tato pátrací akce proběhla ze strany police nadstandardním způsobem. Už v neděli večer po oznámení policie kontrolovala nemocnice, nádraží a další místa. V pondělí se pátrací akce zúčastnilo deset lidí, a to nejen policisté, ale i kriminalisté a strážníci městské policie. A byl nasazený také jeden pes. Byl prohledán prostor vytipovaný rodinou. Muž byl poté nalezen v dalších dnech v nepřístupném terénu. Akce byla hodnocena jako nadstandardní, takové pátrání se zpravidla organizuje pouze po dítěti nebo starém člověku.
Proč nebyli policií k akci přizváni záchranářští kynologové, kterými disponuje ministerstvo vnitra, respektive hasiči?
Nebyli pozváni právě z těch důvodů, že v této akci byly policií použity nadstandardní síly.

 

„Pak mě volali, bylo to kolem půl páté večer. Chtěli, abych přijela identifikovat tělo,“ vzpomíná žena. „Našli jej na břehu místní přehrady. S kynology jsme ho i u přehrady hledali, ale v jiném místě,“ říká s pohnutím. Další, snad ještě větší šok, na ni ale ještě čekal. Podle úředního záznamu umřel totiž její muž až ve středu! „Podle soudního lékaře měla smrt nastat ve středu kolem jedné hodiny ráno. Měl spáchat sebevraždu. My jsme ho celé pondělí a úterý hledali a on opravdu žil! Nechápu postup police. Kdyby tam bylo padesát lidí nebo kdyby tam bylo víc záchranářských psů, museli jsme ho najít. Byly dva dny na to, aby ho našli. Policie mě zklamala,“ shrnuje své pocity manželka pohřešovaného. „Zato kynologové, ti byli báječní. Vůbec jsem do té doby nevěděla, že někdo takový existuje. A vůbec nechápu, proč je policie k pátrání nepřizvala,“ dodává žena.

 

Gustav Hotový, metodik služební kynologie Ministerstva vnitraCo říkáte informacím o průběhu pátrací akce v Boskovicích?
Pokud se opravdu odehrála tak, jak je popsáno, tak policie nesplnila svoji zákonnou povinnost a měla by se z toho zodpovídat.
Jak je možné si vysvětlit situaci, že v rámci ministerstva vnitra, respektive Hasičského záchranného sboru, jsou připraveni záchranářští psi, a přesto nejsou policií povoláni?
Pátrání po pohřešovaných osobách je ze zákona v kompetenci Policie ČR. Ta je nezávisle fungující institucí a pracuje na základě svých interních předpisů a postupů. My do nich nemůžeme zasahovat a zvenčí policii přikazovat kdy a koho má přizvat. S vedením policie na téma využívání záchranářských psů vedeme jednání. Ale jak se policie k možnostem, které jim pro tyto případy Integrovaný záchranný systém nabízí postaví, to opravdu záleží na ní.
Pokud by policie chtěla záchranářské specialisty do akce pozvat,  jak to může udělat?
Stačí, aby službu konající policista kontaktoval operační středisko Hasičského záchranného sboru ve svém kraji a o nasazení kynologických specialistů požádal.

Text: Dušan Stuchlík

blog comments powered by Disqus

Projekt SAR System CZ

Informační portál a informační systém pro SAR (Search and Rescue) složky integrovaného záchranného systému vzniká pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

                         

Prohlášení

Důležité: Informace, uveřejněné na tomto portálu z jiných zdrojů, slouží výhradně pro účely zpravodajství o aktuální události týkající se pátracích a záchranných akcí a nejsou nijak využity k výdělečné činnosti.

Přihlášení uživatele